College in gesprek met provincie en ProRail

ZUIDBROEK – Het college laat weten dat er gesprekken lopen met de provincie en Pro-Rail om te zoeken naar een nieuwe ontsluiting van de Industrieweg in Zuidbroek. Aanleiding is de komst van de nieuwe fabriek North Panels waarmee de verkeersdruk in het dorp verder zou toenemen.

Voor veel inwoners is de maat vol omdat de verkeersdruk al jaren als te hoog en soms onveilig wordt ervaren.

Huis van cultuur en bestuur

ZUIDBROEK – Het is college is in gesprek met de provincie en ProRail in kader van een nieuwe ontsluiting voor de Industrieweg in Zuidbroek. Dat laat het college weten aan de redactie naar aanleiding van de zienswijze die de dorpsraad in Zuidbroek en vele inwoners indienden.

Begin 2025 werd duidelijk dat de nieuwe fabriek North Panels zich wil vestigen aan de Industrieweg 15. De komst van de fabriek zou tot flink wat extra vrachtverkeer leiden in het dorp, terwijl er al jaren sprake is van een hoge verkeersdruk. Voor veel inwoners is de maat dan ook vol.

Op 17 april stond de dorpsraad van Zuidbroek bij de supermarkt om steun op te halen bij inwoners tegen de komst van de nieuwe fabriek North Panels. Bewoners konden een gezamenlijke zienswijze indienen bij de gemeente. De dorpsraad is niet tegen de fabriek, maar wel tegen de locatie.

De dorpsraad vraagt of een andere locatie voor de fabriek of een nieuwe brug over het Winschoterdiep, zodat de ontsluiting via de Gouden Driehoek richting de A7 kan plaatsvinden.

Lees ook: Dorpsraad Zuidbroek wil andere locatie voor North Panels

De hoge verkeersdruk in Zuidbroek lijkt zo een hoofdpijndossier te worden voor het college, omdat een structurele oplossing moeilijk en duur is. Ook politiek stond de kwestie afgelopen jaar op scherp, met meerdere moties die zijn aangenomen.

Kerkstraat Zuidbroek

Reactie van het college

Het college laat in een schriftelijke reactie aan de redactie weten dat het de zorgen van de inwoners in Zuidbroek erkent. Het college zal alle ingediende zienswijzen meenemen in de besluitvorming.

Het college: ‘In november 2025 heeft de raad de motie ‘Verbeteren leefklimaat Zuidbroek’ aangenomen waarbij is bepaald dat het bedrag voor de oplossing voor de middellange termijn ingezet moet worden voor de langere termijn, voor een structurele oplossing. Het beschikbaar gestelde bedrag van 2,1 miljoen euro (voor de tijdelijke ontsluiting via de Tussenklappen en Eendrachtsweg) wordt nu ingezet als gemeentelijke cofinanciering voor een lange termijn oplossing , zoals een ondertunneling onder het spoor of een brug over het Winschoterdiep.’

‘Het college wil graag een goede, duurzame en definitieve oplossing voor de ontsluiting van het bedrijventerrein Industrieweg. Maar daarvoor zijn wij afhankelijk van andere partijen zoals het Rijk, ProRail en provincie Groningen.’

Complicerende factoren

Ook spelen er volgens het college diverse ontwikkelingen die de ontsluiting van het bedrijventerrein complex maken. Het college wijst op de ontwikkelingen van de Nedersaksenlijn, de gewenste uitbreiding van het bedrijventerrein Gouden Driehoek en de wens van de provincie Groningen om het Winschoterdiep op te waarderen naar een hogere vaarklasse.

Het college geeft aan dat er gesprekken lopen met de provincie en ProRail maar dat hier nog niets is uitgekomen.

Op de vraag of er een alternatieve locatie mogelijk is voor de fabriek is het college in de reactie niet ingegaan . Daarover blijft onduidelijkheid bestaan.

Lees ook: Motie aangenomen – Aanpak verkeersdruk Zuidbroek