Pilot doorbraakmethode toont positieve resultaten
De pilot voor de doorbraakmethode in Muntendam toont positieve resultaten. Dat bleek uit een presentatie aan de raad door het IPW, de Kredietbank en Kwartier Zorg en Welzijn op 19 februari. Voor de pilot zijn vijftien gezinnen geselecteerd die vastlopen in diverse problematiek.
De doorbraakmethode levert maatwerk waarbij onder meer de Kredietbank, jeugdhulp, sociale teams en woningcorporaties intensief samenwerken.
Rick Hallers (IPW) presenteert op 19 feb 2026
MIDDEN-GRONINGEN – De pilot voor de doorbraakmethode in Muntendam toont positieve resultaten. Dat bleek uit een presentatie aan de raad door het Instituut voor Publieke Waarden, de Kredietbank en Kwartier Zorg en Welzijn op 19 februari. De pilot startte in het voorjaar van 2025 en loopt tot de zomer 2026. De betrokken partijen willen de pilot graag voortzetten in een gemeentebrede aanpak.
Doorbraakmethode
De doorbraakmethode is ontwikkeld door het Instituut voor Publieke Waarden (IPW). Het is een beproefde aanpak in het sociale domein om maatwerk te leveren, waarbij het perspectief van jeugdigen en ouders centraal staat. De methode richt zich onder andere op gezinnen met ‘gestapelde problematiek’. Denk aan schulden, verslaving, jeugdzorg, uithuisplaatsingen en relatieproblemen. Vaak houden deze problemen elkaar in stand en ontbreekt een integrale aanpak vanuit de hulpverlening.
Actie-onderzoeker bij IPW Rick Hallers: ‘In het huidige systeem werken organisaties elk in hun eigen domein: schuldhulp, jeugdhulp, sociale teams, woningcorporaties. Voor 80% van de inwoners die hulp ontvangen werkt dit systeem prima, maar voor 20% van de mensen niet. Voor deze mensen is een integrale aanpak nodig.’
De doorbraakmethode biedt die integrale aanpak. Onder meer de Kredietbank, jeugdzorg, sociale teams en woningcorporaties pakken dossiers samen op en werken intensief samen. Er wordt buiten de reguliere lijntjes gedacht en gekeken vanuit welke bestaande wetten en regels de maatwerkoplossing kan worden onderbouwd. Het bureaucratische systeem wordt hiermee doorbroken en er ontstaat ruimte om dingen echt anders te doen: een ‘doorbraak’ dus.

Pilot Muntendam
De pilot richt zich op Muntendam. In het voorjaar zijn er teams geselecteerd en getraind in de nieuwe methode. Daarna zijn vijftien gezinnen geselecteerd. De resultaten tot dusver zijn zeer positief. Hallers: ‘Mensen ervaren het als een last van hun schouders, omdat men vaak langlopende trajecten met tegenslagen kent.’
Tijdens de presentatie werden diverse voorbeelden gegeven van casuïstiek waarbij een meer gerichte aanpak en creatieve insteek een negatieve spiraal wisten te voorkomen. Dit is niet alleen goed voor de mensen in kwestie, maar bespaart de samenleving ook veel geld.
Om de waarde van de methode kracht bij te zetten stelde het team bij elke casus de vraag: Wat zou het de samenleving kosten als we niets doen, of als we blijven aanmodderen? Bij het maken van deze analyse wordt duidelijk dat een korte intensieve inspanning op langere termijn voor iedereen meer oplevert.

Gesprek aangaan
Het kan uitdagend zijn om het gesprek aan te gaan met mensen. Projectleider bij de Kredietbank Richard De Leth: ”Het is fantastisch dat we de doorbraakmethode hebben, maar mensen staan er niet voor in de rij. Mensen met zware problematiek staan niet zomaar open voor een nieuwe methode. Je moet het gesprek aangaan en dit kan uitdagend zijn. Je komt als hulpverlener bij iemand voor een specifiek onderwerp en niet iedereen zit te wachten op iemand die doorvraagt naar andere zaken. Eenmaal in het traject reageren mensen positief verrast. Mensen verwachten niet deze hulp, waarbij verder wordt gekeken en gedacht dan normaal.’
Toekomst
De teams willen heel graag uitbreiden. Ze willen aansluiting zoeken bij bestaande programma’s zoals Kansen Voor Kinderen. Zo hopen ze dat de pilot kan uitgroeien tot een standaard praktijk in de gemeente.
De Doorbraakmethode maakt een enorm succes door. Hallers: ‘In de afgelopen jaren heeft IPW in enorm veel gemeenten in het land gewerkt aan de implementatie van de Doorbraakmethode, zeker over de honderd. Zo is er ook een aantal jaren geleden het Doorbraaknetwerk Groningen ontstaan, omdat IPW de gemeente Groningen heeft opgeleid in de Doorbraakmethode. Zij hebben dit met beide handen aangegrepen om verder op te schalen tot een Gronings netwerk.’
‘De komende maanden gaan we onveranderd aan de slag met de laatste fase van de pilot. Daarna is het aan de gemeente om te kijken hoe dit verder wordt voortgezet.’
Richting de zomer volgt een evaluatie van de pilot.