Elfstedentocht op waterstof voor MS Fonds
Vader Niek van Prooijen en zijn 15-jarige zoon Jorik uit Scharmer varen begin augustus de Elfstedentocht met een sloep op waterstof. Ze willen de tocht in twee dagen afleggen zonder te tanken of op te laden. Met de actie zamelen ze geld in voor onderzoek naar multiple sclerose, ofwel MS.
De aanleiding is persoonlijk: Nieks vriendin en haar moeder hebben allebei de ziekte.
Scharmer – Twee dagen varen zonder te tanken of op te laden én geld inzamelen voor onderzoek naar multiple sclerose (MS). Dat is de uitdaging die vader Niek van Prooijen (40) en zoon Jorik (15) uit Scharmer op 6 en 7 augustus aangaan. Met hun sloep, die volledig op waterstof vaart, willen zij de Elfstedentocht afleggen. Hun missie: laten zien wat volgens hen met duurzame techniek nu al mogelijk is en zoveel mogelijk geld ophalen voor onderzoek naar MS.
De actie komt voort uit een persoonlijke motivatie. Nieks vriendin Fransien heeft relapsing-remitting MS (RRMS). Ook haar moeder leeft met dezelfde vorm van de ziekte. Omdat MS zo dichtbij is, hoefden vader en zoon niet lang na te denken over het goede doel. Hun tocht staat volledig in het teken van het MS Fonds, dat zich inzet voor een toekomst zonder MS.
Idee ontstond op het water
Techniek is een gedeelde passie van vader en zoon. Jorik deed eerder mee aan de Young Solar Challenge, waarbij hij met zijn team een boot op zonne-energie bouwde en daarmee de Elfstedentocht voer. Tijdens een vaartocht met hun eigen sloep ontstond het idee om de route opnieuw af te leggen, dit keer op waterstof. Jorik stelde voor daar een goed doel aan te koppelen.
Momenteel treffen zij de laatste voorbereidingen. Er zijn al proefvaarten gemaakt en de planning voor augustus ligt grotendeels klaar. “In de week voor de tocht kijken we nog wat we aan eten en drinken meenemen”, zegt Niek.
Uitdaging: op één tank waterstof
Niek werkt in de duurzame energiesector en bouwde de boot voor een opdrachtgever om naar waterstofaandrijving. Later nam hij de sloep over. “De uitdaging is om het op één tank waterstof te doen”, vertelt hij. Mocht dat niet lukken, dan kan de tank worden gewisseld zodat de tocht kan worden voortgezet. Volgens Niek stoot de boot tijdens het varen geen CO₂ uit.
Start in Leeuwarden
Op woensdag 6 augustus vertrekken Niek en Jorik om 06.00 uur vanuit Leeuwarden. Twee dagen later hopen zij te finishen op de Bonkevaart, nadat zij alle elf Friese steden hebben aangedaan. De opbrengst van de actie gaat rechtstreeks naar het MS Fonds voor onderzoek naar MS. “We hebben er allebei veel zin in”, zegt Niek. “Het is een mooie onderneming om samen met je zoon te doen.” De actie is te steunen via deze link.