Noordbroek praat over zorg en samenleven
In woonzorgcentrum Gockingaheem in Noordbroek is donderdag 23 april een dorpsbijeenkomst over veranderingen in de zorg. Door de vergrijzing en daling van het aantal jongeren is een nieuwe aanpak nodig. Volgens de organisatie staat daarin centraal: zelfstandig als het kan, samen als het nodig is.
Vrijwilligers uit het dorp kunnen hier ook een rol in spelen, bijvoorbeeld bij ondersteuning en dagelijkse hulp.
Noordbroek – In woonzorgcentrum Gockingaheem in Noordbroek wordt op donderdag 23 april om 20.15 uur een dorpsavond gehouden. Tijdens deze bijeenkomst wordt onder meer gesproken over de zorg die in Gockingaheem wordt verleend en de veranderingen daarin.
Volgens Trees van Leeuwen van de DorpsZorgCoöperatie ‘Mit Mekoar’ is er sprake van een nieuwe visie op zorg. ‘Mit Mekoar’ werkt samen met de twee zorgaanbieders in het woonzorgcentrum: NNCZ en Cosis. Aanleiding voor de nieuwe aanpak zijn veranderingen in de samenleving. Het aantal ouderen en mensen met een hulpvraag neemt toe, terwijl het aantal jongeren afneemt. Dat vraagt volgens Van Leeuwen om andere manieren van samenleven en roept vragen op over onderlinge ondersteuning en de rol van het dorp.
Binnen Gockingaheem wordt daarom gewerkt volgens het principe ‘Zam-Sam’: zelfstandig als het kan, samen als het nodig is. “Wat mensen zelf nog kunnen, moet gestimuleerd worden,” legt Van Leeuwen uit. Samenwerking vindt plaats met verzorgenden, familie en mensen uit de omgeving, met als doel dat bewoners zoveel mogelijk de regie over hun eigen leven behouden. Daarbij wordt ook gekeken naar passende ondersteuning, zoals het gebruik van hulpmiddelen.
Ook het dorp kan volgens de initiatiefnemers een rol spelen. Via het dorpszorgloket van de coöperatie kunnen inwoners terecht voor informatie en advies, maar ook voor informele zorg en ondersteuning. Vrijwilligers bieden onder meer hulp bij boodschappen, gezelschap of begeleiding. Daarnaast worden activiteiten georganiseerd, zoals een cursus valpreventie.